O mně

Jmenuji se Jitka Kahounová a hlína mi uvízla v srdci. Výrobě keramiky věnuji většinu svého času. Moje keramická dílna U Mistrů se nachází v obci Vrčeň a jmenuje se podle domu, kde bydlíme a kterému se tak odedávna říkalo…

Zahradní keramika

Vyrábím zahradní keramiku z kameninové hlíny. Je vypalovaná na 1200 °C  a to znamená, že už téměř nenasákává vodu a může být celoročně venku. I tak je lépe ji v mrazivém zimním počasí schovat pod střechu. Led by ji mohl roztrhnout.

Při téhle vypalovací teplotě je už poměrně omezená paleta barev, barevné  glazury „vyhoří“. Já mám nejraději keramiku v přírodních barvách a bez glazury. Kameninový povrch je natolik slinutý, že glazury nepotřebuje a patina jako dekorace naprosto postačí.

Vzdělání

Ke keramice jsem se poprvé dostala v roce 1993 v plzeňské keramické dílně Adamovi umělečtí hrnčíři (AAP). Vyrábělo se tam hlavně pro německý trh. V 1997 jsme se s rodinou odstěhovali z Plzně do Vrčeně. V roce 2001 jsem založila vlastní keramickou dílnu ve stodole našeho domu.

V letech 2004 – 2005 jsem absolvovala akreditované kurzy v Keramickém studiu Jarmily Tyrnerové v Kohoutově: Kurz točení a engoba a Kurz kamenina a drátování. V letech 2006 – 2009 jsem si doplnila vzdělání o Studium pedagogiky pro pedagoga volného času.

V roce 2012 jsem v keramickém studiu absolvovala akreditovaný rekvalifikační kurz Lektor se zaměřením na keramické práce. Vynikající kurz Reliéf a stavba z plátů s Františkem Švancarem v roce 2015 jsem si pak v roce 2017 zopakovala, tentokrát se zaměřením na zahradní keramiku.

Jitka Kahounová, keramička a lektorka kurzů keramiky

Keramické kurzy

V roce 2012 vzniklo v Nepomuku volnočasové středisko Fénix, kde od té doby vedu kroužky keramiky pro děti i dospělé.

V našem ateliéru jsou dva kvalitní hrnčířské kruhy. Snažím se, aby si každý mohl práci na kruhu vyzkoušet a ty vytrvalejší učím základy točení na kruhu. Kdo raději modeluje, vytváří své sošky nebo praktické dárečky.

Jednou měsíčně docházím za dětmi do ZŠ Vrčeň. Hliněný kroužek je velmi oblíbený. Dochází na něj až 20 dětí ve dvou skupinách a není jednoduché vymyslet jednoduchý a pěkný výrobek pro každého. Naštěstí děti mají své nápady a tak si každé s hlínou poradí.

Sejdeme se na trhu

Na trhy jezdím tak od roku 2010. Nejdřív jen místní jarmarky, pak jsem se vydala dál. Nejznámější trh, kam pravidelně od roku 2011 jezdím, jsou Hrnčířské trhy v Berouně. To opravdové svátky keramiky.

Oblíbený je i Den řemesel v Chanovicích. Tam se setkáváme se spoustou hodně šikovných lidí, kteří se snaží oživit tradiční řemesla.

Řadu let jezdím na trhy s kolegyní Zuzanou Smith. Jsme sehrané, daří se nám zvládat všechna úskalí života trhovců v pohodě a s humorem.

Zuzka k mé keramice vystavuje své originální  šperky. Obvykle míváme u našich stánků dílničku pro děti, často i s hrnčířským kruhem.

Točení na kruhu

Chtěla jsem být vždy spíš zprostředkovatelem zážitků s hlínou, než jakýmsi chrličem nových výrobků. Pořádám kurzy, kroužky a na jarmarky a trhy sebou vozím malý hrnčířský kruh, abych umožnila dětem i dospělým vyzkoušet si práci hrnčíře.  

Jezdím s dětmi ze spřáteleného Labyrintu Kladno už několik let na letní Artcamp Buben a je krásné sledovat, jak nám vyrostli. Děti i jejich práce… 

V  Labyrintu pořádají každým rokem výstavu dětské keramiky, na kterou jsem zvána jako lektor workshopu Točení na kruhu.

Pokud vás práce s hlínou zaujala, podívejte se na akce, které pořádáme, nebo se ozvěte a domluvíme individuální setkání.